>>  Naujienos
     >>  Renginiai, išvykos
     >>  Ugdymas
     >>  Paslaugos
     >>  Veikla
     >>  Teisinė informacija
     >>  Struktūra ir kontaktai
     >>  Bendradarbiavimas
     >>  Archyvas
     >>  Darželio daina
     >>  Galerija
     >>  Klausimai

Get Adobe Flash player

Vaikų sveikata  >>

 

 

Informaciją teikia Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro ikimokyklinio ugdymo įstaigų visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

ROMANA DAUBARIENĖ

 

 

2019-2020 mokslo metai 

 

 

Rugsėjo   mėnesio veiklos planas


 


       1. Pamokėlė  „Rudens daržovių paradas“   


       2. Pamokėlė  „Nešvarių rankų ligos“ 


       3. Akcija       „Aktyviai, draugiškai,  sveikai“  


   


2018-2019 mokslo metai 

 

 

Gegužės mėnesio veikla


 


             Renginio pavadinimas.


 1. Akcija  „Pasaulinė rankų higienos diena“

 2. Pamokėlė  „Spalvotų daržovių mozaika“

 3.  Pramoga   „Pieno kokteilis“                                                                                            

 4. Akcija  „Pučiu burbulus“              Veiklų  apibūdinimas


           


 Pamokėlėse    dalyvavo   ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikai.  Pamokėlėje „Spalvotų daržovių mozaika“ vaikai vaišinosi  įvairių spalvų daržovėmis. Noriai  skanavo ir aptarė  kokie vitaminai  ir kitos vertingos medžiagos gyvena morkose, burokėliuose ir kopūstuose. „Smalsučių“ grupėje  vaikams vyko pramoga „Pieno kokteilis“. Visi  aktyviai, draugiškai  dalyvavo paruošiant  pieno kokteilį  ir suplakę skaniai  išgėrė.  Grupės  „Pinokiai“  vaikams  vyko akcija „Pučiu burbulus“  visi norėjo išpūsti kuo didesnį ir  įvairesnės formos burbulą. 


 


              Pridedama  trys  pamokėlių nuotraukos.

 

 

 

 

 

20190513_1547142.jpg
DSC00248.jpg
DSC00241.jpg

 

 


 

Balandžio mėnesio veikla

       1. Pamokėlė „Atpažinkime sveikus ir nesveikus maisto produktus“

       2. Pamokėlė „Mano  mėgstamiausia  daržovė“

       3. Akcija „Pabūkime tyloje“

       4. Pramoga  Pasaulinei sveikatos dienai paminėti „Pajudėkim-patrepsėkim“

 

 

Akcija „Pabūkime tyloje“

 

 

 

                      Balandžio  18 d. triukšmo suvokimo dienai paminėti  „Smalsučių“ grupėje su vaikais buvo kalbama apie triukšmą ir jo poveikį sveikatai.  Vaikai bandė pabūti  visiškoje tyloje.  Po to  vaikai pūtė balionus  ir juos sprogdino,  sukeldami   triukšmą. Buvo daug emocijų.  Išmatavę  su prietaisu  triukšmo  lygį vaikai sutiko, kad triukšmas kenkia klausai, didina nuovargį. Taigi, reikia dažniau prisiminti, jog tylos mūsų fiziniam ir dvasiniam kūnui  reikia kaip vaisto ir maisto. Nepamirškime patikrintos išminties sveikatos išsaugojimui – gyvenimas atsinaujina tyloje.

 

 

DSC00238.jpg
DSC00235.jpg

 

 

   

Daržovės – tai vitaminai

 

Daržovių reikšmė žmogaus organizmui yra labai didelė. Šios gamtos gėrybės yra puikus vitaminų, mineralinių medžiagų, maistinių skaidulų šaltinis. Tad kaip vaikams įskiepyti sveikos gyvensenos įpročius? Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro ikimokyklinių įstaigų visuomenės sveikatos priežiūros specialistė priešmokyklinio ugdymo grupės „Voveriukai” ir ikimokyklinės grupės „Ežiukai“ ugdytiniams patarė, kad viskas kur kas paprasčiau nei atrodo: norint, kad mažieji noriai valgytų daržoves, jas valgyti reikia pradėti suaugusiems ir estetiškai, gražiai pateikti. Tai padės vaikui išmokti mėgautis natūraliu maistu.

IMG_20190408_1539142.jpg
IMG_20190408_153854.jpg
20190411_094106.jpg
20190411_093745.jpg
20190411_093357.jpg

 

 

 

 

Kovo  mėnesio veikla

 

            Renginio pavadinimas.

 1. Pamokėlė  „Sveiko maisto piramidės dėlionė“

 2. Pokalbiai  „Sveikų dantukų paslaptis“

 3. Diskusija  „Vandens reikšmė organizmui ir jo savybės“   

 4. Diskusija „Fizinio aktyvumo piramidė“

        

 

             Veiklų  apibūdinimas

 

              Pamokėlėse    dalyvavo   ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikai.  Pokalbiai vyko kiekvienoje  grupėje. Kalbėta, kokių maistinių medžiagų reikia  mūsų augančiam organizmui, vaikai dėliojo   maisto piramidę .  Vyko pokalbiai apie kasdieninę burnos higieną, dantukų ligas ir kas kenkia dantukams. Ant dantukų modelio vaikai rodė, kaip taisyklingai valomi dantukai. Vandens dienai paminėti vaikai sužinojo apie vandens svarbą  augančiam organizmui, kad jis reikalingas taip, kaip maistas.           

(Pridedama dvi  pamokėlių nuotraukos.)

DSC00123.jpg
DSC00194.jpg

 

 

Grupės „Kiškučiai“ ugdytiniai įdėmiai klausėsi pasakojimo apie vandens naudą žmogaus organizmui. 

IMG_20190325_153407.jpg
IMG_20190325_152845.jpg

 

 

 
 
                          Žiedadulkių sukeltas alerginis rinitas yra dažna liga. Alerginio rinito simptomai apima nosį, bet gali išplisti ir paveikti akis, ausis, sinusus ir plaučius. Dažniausiai pasireiškiantys simptomai yra nosies niežėjimas, sloga ir čiaudulys. Jautrūs asmenys kaip dažniausią simptomą įvardija nosies užgulimą, nors kai kurie šiuos pojūčius linkę nurodyti kaip slogą ar pernelyg dažną čiaudulį. Be nosies simptomų, įkvėpus ore esančių alergenų gali pasireikšti junginės uždegimo požymiai, pavyzdžiui, akių niežulys, ašarojimas ir kt. Asmenys taip pat gali skųstis ausų simptomais. Ilgai besitęsiantis alerginis rinitas gali sutrikdyti kvėpavimo funkciją: sergantieji knarkia, kvėpuoja atvira burna, padidėja slėgis sinusuose, o niežėjimas gerklėje gali tarpti nevalingu nuolatiniu gomurio spaudimu. Alerginiu rinitu sergantys asmenys turi žinoti, kad vėlesni kontaktai su alergenu sukelia vis sunkesnes reakcijas, požymiai tęsiasi ilgiau, atsiranda ilgalaikių liekamųjų reiškinių. Daugiau informacijos apie simptomus klauskite Jus gydančio gydytojo. Informacija parengta pagal Alergijos Ekspertas. Plačiau skaitykite  http://www.rutadubakiene.com/

 

 

 

                      Bundanti gamta žadina mus išeiti iš namų ir mėgautis pavasariu. Visgi, žmonėms, kurie alergiški beržinių šeimos augalų žiedadulkėms, siūlytume pasirinkti kitą laisvalaikio praleidimo būdą. Visas antrasis kovo dešimtadienis bus nepalankus alergiškiems asmenims. Daugiau informacijos  http://www.pasyfo.lt/     

 

 

pollen113_v-contentgross-(1).jpg

 

 

 

 

Kovo mėnesio veikla:

 

 1. Pamokėlė „Sveiko maisto piramidės dėlionė“

 2. Pokalbiai „Sveikų dantukų paslaptis“

 3. Diskusija „Vandens reikšmė organizmui ir jo savybės“

 4. Diskusija „Fizinio aktyvumo piramidės aptarimas“

 5. Pranešimas „Kaip apsisaugoti nuo tuberkuliozės“                

 6. Stendas  „Pasaulinė vandens diena“

 


KODĖL REIKIA SKIEPYTI VAIKUS

                      Vakcinacija sumažina infekcinių (užkrečiamų)  ligų plitimą. Kai kurių ligų ,pvz,  poliomielito, difterijos paplitimas pasaulyje ženkliai sumažėjo, nes daugėjo pasiskiepijusių asmenų skaičius.  Tačiau  labai svarbu skiepytis ir toliau ,nes galimi vakcinomis valdomų ligų protrūkiai ,esant mažėjančiam pasiskiepijusių gyventojų skaičiui. Svarbu nenustoti vakcinuotis, nors šiuo metu gali būti registruojami vos keli ligos  atvejai. Kuomet  bus užmiršta skiepų nauda ir žmonės nebesiskiepys, vis daugiai žmonių susirgs ir platins infekcijas kitiems.  To pasekmė- padidėjęs  sergamumas, mirtingumas, komplikacijų skaičius. Tyrimai rodo ,kad naujagimiams, kūdikiams, vaikams ir suaugusiems galima leisti keletą vakcinų atliekant keletą dūrių vienu kartu. Kombinuotos vakcinos apsaugo vaikus daugiau nei nuo vienos  užkrečiamosios  ligos suleidžiant vakcinas vienu dūriu. Daugiau patikimos informacijos apie užkrečiamąsias ligas ,kurios valdomos skiepais, galima rasti  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro  interneto  svetainėje       www.ulac.lt

 


  

 

Vasario mėnesio veikla:

 1. Diskusija    „Maisto piramidės aptarimas“
 2.  Pamokėlė  „Grūdiniai produktai yra sveikos mitybos pagrindas“
 3. Pamokėlė    „Paragaukime natūralių daržovių“

 

1.Renginio pavadinimas.

„Grūdiniai produktai yra sveikatai palankios mitybos pagrindas“

 

2.Tikslas.

Supažindinti vaikus su sveikos mitybos principais, kodėl svarbu valgyti grūdinius produktus.

 

3.Renginio apibūdinimas.

Pamokėlėje dalyvavo  priešmokyklinės  grupės  „Voveriukai“  ugdytiniai  ir „Gudručiai“.   Aptarėme „Sveikos mitybos piramidę“, ieškojome,  kurioje piramidės dalyje  yra  grūdiniai produktai  kalbėjome, kad  juos  valgyti dažnai yra sveika.  Vaikai vaišinosi  viso grūdo duonele ir susipažino  su viso grūdo produktais iš arčiau.  Buvo įdomu duonelę paliesti ir paragauti.

 

DSC00137.jpg
DSC00136.jpg

 

1.Renginio pavadinimas.

„Grūdiniai produktai yra sveikatai palankios mitybos pagrindas“

2.Tikslas.

Supažindinti vaikus su sveikos mitybos principais, kodėl svarbu valgyti grūdinius produktus.

3.Renginio apibūdinimas.

Pamokėlėje dalyvavo  priešmokyklinės  grupės „Voveriukai“    ugdytiniai.   Aptarėme „Sveikos mitybos piramidę“, ieškojome,  kurioje piramidės dalyje  randasi  grūdiniai produktai,  kalbėjome, kad  juos  valgyti dažnai yra sveika.  Vaikai vaišinosi  viso grūdo duonele ir susipažino  su viso grūdo produktais iš arčiau.  Buvo įdomu  paliesti ir paragauti.

 

20190211_154906.jpg

 

 

 

GRIPAS

 

Žiemos ir pavasario mėnesiais susirgimų gripu neišvengiamai padaugėja. Daugelis klysta manydami, jog tai nerimta liga. Susirgimo metu susidaro palankios sąlygos bakterijoms daugintis, todėl liga gali komplikuotis bakterijų sukeltu uždegimu (sinusitu, bronchitu, pneumonija ar kt.). Taip pat sergant gripu gali paūmėti lėtinės ligos. Mirčių nuo gripo komplikacijų Lietuvoje ir kitose šalyse užregistruojama kasmet.

Daugelis gripą mėgsta diagnozuoti „iš akies“. Primename, kad pirmieji ligos požymiai – karščiavimas, raumenų, galvos ir gerklės skausmai, sausas kosulys, didelis bendras silpnumas. Rečiau būna sloga, akių skausmai ar  šviesos baimė. Šie simptomai dažniausiai trunka 2–5 dienas. Ligos sunkumas įvairus: nuo labai lengvos iki labai sunkios formos.

Skiepijimas vakcina nuo gripo šiuo metu pripažįstamas efektyviausia gripo prevencijos priemone. Lietuvoje susirgimų gripu daugiausia gruodžio–vasario mėnesiais, todėl geriausias metas skiepytis –iki epidemijos pradžios. Tik nepamirškite, kad gripo vakcina būtina skiepytis kasmet, kadangi viruso  antigeninė  struktūra nuolat kinta.

Pavojingiausi – sergantieji lengva forma

Kaip užsikrečiama gripu, ko gero, žino ir darželinukai. Užsikrėtęs žmogus virusus į aplinką  išskiria per kvėpavimo takus su seilių lašeliais, pvz. kosėdamas, čiaudėdamas, ir tokiu būdu gali užkrėsti kitus. Intensyviausiai virusai platinami pirmosiomis ligos dienomis, tačiau ligos sukėlėjai gali būti išskiriami dar iki simptomų pasireiškimo. Ypatingą pavojų kelia lengvomis gripo formomis sergantys asmenys, kurie sirgdami nesilaiko lovos režimo, gyvena įprastą gyvenimą, bendrauja su aplinkiniais ir taip platina virusą.

Skiepytis pirmiausiai reikia rizikos grupėms

Susirgti gali bet kuris žmogus. Skiepai rekomenduojami visiems suaugusiems ir vaikams nuo 6 mėnesių amžiaus. Suaugusiems į raumenis skiepijama viena vakcinos dozė, o mažiems vaikams, skiepijant juos pirmą kartą, rekomenduojamos dvi perpus mažesnės dozės, sudarant vieno mėnesio intervalą tarp dozių.

 

 

 

„Auk sveikas, vaike!

 

Sveikos gyvensenos įgūdžių formavimas yra labai svarbus nuo pat mažumės. Sveika mityba – tai subalansuota, įvairi, saikinga ir reguliari mityba.

Vasario 7 dieną visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Romana Daubarienė supažindino priešmokyklinės grupės „Voveriukai” ugdytinius su sveikos mitybos piramide, diskutavo apie sveiko maisto naudą žmogaus organizmui. Ugdytiniai įsitikino, jog norint būti sveikiems, reikia ne tik laikytis mitybos taisyklių, bet ir režimo, o tarp valgymų gerti vandenį, būti gryname ore, judėti.                   

 

20190207_101906.jpg
20190207_101209.jpg
20190207_100042-(1).jpg

 

 

Sausio mėnesio veikla

 

             1. Renginio pavadinimas.   Pamokėlė  „Kodėl reikia plauti rankas“

                                                         Diskusija      „Virusai ir bakterijos“

             2. Tikslas. 

    

               Ugdyti vaikų   supratimą apie  asmens higieną  ir  švarių rankų higieną,  supažindinti vaikus su virusais ir  bakterijomis, išaiškinti vaikams  kur daugiausiai jų aptinkama, kokiomis priemonėmis su jomis kovoti.


              3 .Renginio apibūdinimas

              Pamokėlėse    dalyvavo   ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikai.  Pokalbiai vyko kiekvienoje  grupėje . Buvo vaikams aiškinama  kas yra virusai  ir bakterijos kurios gyvena visur. Visi vaikai pasinaudojo bakterijų maišeliu  ir pamatė  kaip atrodo bakterijos. Visi  aktyviai diskutavo apie ant rankų esančias bakterijas ir  lemputės pagalba stebėjo  jų dydį ir spalvą. Paskui vaikai mokėsi kaip taisyklingai reikia plauti rankas.  Vaikai  nutarė, kad rankų plovimas ir kūno higiena  yra paprasta profilaktinė priemonė, apsauganti  mus nuo daugelio ligų.


                 4.  Pridedama trys pamokėlių nuotraukos.

 

DSC00075.jpg
DSC00100.jpg
DSC001102.jpg

 

Kada antibiotikai atneša daugiau žalos negu naudos?


 


                    Šiuolaikinėje visuomenėje susidariusi klaidinga nuomonė, kad vos tik susirgus reikia „griebtis“ antibiotikų, esą jie padeda nuo visų negalavimų. Minint Europos supratimo apie antibiotikus dieną, yra  raginama  žmones atsakingiau elgtis su antibiotikais, nevartoti jų vos pradėjus negaluoti ir suprasti nereikalingo jų vartojimo pasekmes. Dėl antibiotikų vartojimo pirmiausia reikia konsultuotis su šeimos gydytoju. Europos supratimo apie antibiotikus diena – tai Europos sveikatos iniciatyva, remiama ir Pasaulinės sveikatos organizacijos bei kitų suinteresuotų sveikatos specialistų bei mokslininkų grupių. Europos supratimo apie antibiotikus dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į nereikalingo antibiotikų vartojimo pasekmes, skatinti atsakingą bei teisingą antibiotikų vartojimą. Antibiotikai – vaistai, veikiantys prieš į organizmą patekusias bakterijas. Bakterines infekcijas sukelia įvairiausios bakterijos, taigi ir antibiotikų yra įvairių. Skirtingi antibiotikai skirtingai veikia mikrobus. Vieni juos sunaikina, kiti sustabdo jų dauginimąsi.

Kaip bakterijos tampa atsparios?


                    Daugelį metų antibiotikai padėdavo išgydyti gyvybei pavojingas infekcijas, tačiau pastaraisiais metais netinkamas antibiotikų vartojimas paskatino antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą. Kiekvieną kartą, kai vartojame antibiotikus, jautrios bakterijos yra sunaikinamos, o atsparios – lieka ir dauginasi. Atsparių bakterijų atsiradimas – rimta visuomenės sveikatos problema, nes atsparios bakterijos lengvai plinta visuomenėje – perduodamos šeimos nariams ir kitiems žmonėms. Tik užkirtus kelią atsparių bakterijų atsiradimui ir plitimui išlaikysime antibiotikus efektyvius ateinančioms kartoms.

Neteisingas antibiotikų vartojimas:

 • Skatina atsparių bakterijų vystymąsi;
 • Naikina gerąsias organizmo bakterijas;
 • Sukelia pašalinius reiškinius.

Kada galima vartoti antibiotikus?


               Antibiotikus reikia vartoti tik kai jie yra būtini ir tik gydytojui paskyrus. Būtina laikytis gydytojo nurodymų (dėl gydymo trukmės, dozių, likučių laikymo ir kt.). Jokiu atveju nenaudokite antibiotikų savo nuožiūra, tik gydytojas gali nustatyti diagnozę ir nuspręsti ar tikrai reikalingas antibiotikų vartojimas. Antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas infekcijas. Sergant virusinėmis ligomis, tokiomis kaip peršalimas ar gripas, vartojami antibiotikai nepadės jums pasveikti, o tik pablogins jūsų sveikatą.

Antibiotikų negalima vartoti:

 • sergant ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu (gali pasireikšti priešingas poveikis)
 • esant šaltkrėčiui (antibiotikai nemažina temperatūros ir nepalengvina skausmų)
 • sutrikus žarnyno veiklai

       Kartais antibiotikai tikrai yra svarbūs, kad ligonis pasveiktų, bet juos būtinai turi paskirti gydytojas. Gydantis antibiotikais naudinga valgyti artišokus, svogūnus, cikorijas, česnakus, kukurūzų dribsnius, avižinę košę, ruginius gaminius, pupeles, vaisius, gerti tirštas sultis ir alų. Šis maistas pasižymi  probiotikų  savybėmis, t.y. gamina organizme gerąsias bakterijas, kurios po antibiotikų vartojimo žūva. Gydytojai pataria po antibiotikų vartojimo sugerti gerųjų bakterijų kursą.

 

 

 

Supratimo apie mikroorganizmų atsparumą antimikrobinėms medžiagoms didinimas.

 

Kasmet  lapkričio 18 d. rengiama Europos visuomenės sveikatos stiprinimo iniciatyva, kuria siekiama geriau informuoti apie antibiotikams atsparių bakterijų keliamą grėsmę visuomenės sveikatai ir paskatinti apdairų antibiotikų vartojimą. Naujausi  duomenys patvirtina tą faktą, kad visoje Europos Sąjungoje daugėja antibiotikams atsparių bakterijų, o  atsparumas antibiotikams kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai. Antibiotikus  vartojant atsargiai atsparių bakterijų plitimą galima sustabdyti, ir pasiekti, kad gydymas antibiotikais būtų veiksmingas ir ateinančioms kartoms.

 

 

 


sprendimas: meikita.lt